Lista aktualności Lista aktualności

SadziMy 2022

Kolejna odsłona sadzenia drzew

Sadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków to jedna z form akcji SadziMy zapoczątkowany przez parę prezydencką kilka lat temu. Obecnie akcja przybiera różne formy i warianty w zależności od inicjatyw poszczególnych nadleśnictw. W pierwotnej wersji polegała na bezpłatnym przekazywaniu przez nadleśnictwa sadzonek rodzimych gatunków drzew i krzewów. Dla przykładu w 2020 roku Nadleśnictwo Sławno przekazało lokalnej ludności 430 sztuk sadzonek, zeszły rok był przełomowy, przekazano w "dobre ręce" aż 3020 sztuk sadzonek.

Pomysł nasadzeń w Darłowskim Domu Hospicyjno – Opiekuńczym zrodził się podczas wspólnej akcji choinkowej w której, uczestniczyli leśnicy z RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwa Sławno oraz przedstawiciele Zakładu Karnego w Czarnem. Nasadzenia wykonali przedstawiciele wspomnianych instytucji, lecz w większym gronie.

 

Akcja rozpoczęła się od  posadzenia  wyjątkowego  drzewa,  a  mianowicie  potomka  jednego z najsłynniejszych pomników przyrody w naszym kraju, a mianowicie Dęba Bartka. Przy okazji sadzenia tego wyjątkowego  egzemplarza przekazano  na ręce dyrektora  hospicjum certyfikat, a obok miejsca sadzenia wkopano słup dębowy z pamiątkową tabliczką upamiętniającą owo wydarzenie.

 

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Szymański