Lista aktualności Lista aktualności

Wilk- niecodzienne zachowanie

Leśnicy z terenu Nadleśnictwa Sławno otrzymali zgłoszenie od lokalnej ludności o wilku przejawiającym zainteresowanie ludźmi.

 

Sytuacja wymagała podjęcia stosownych działań, gdyż w konsekwencji mogła doprowadzić do sytuacji krytycznej poprzez zuchwałe zachowanie osobnika. Tego samego dnia udało się zaobserwować wilka, który posiadał wyraźne oznaki chorobowe – wskazujące prawdopodobnie na  występowanie świerzbowca.

 „Zarażone wilki drapią się do krwi, wypada im sierść, na skórze pojawiają się złuszczenia i sączące się rany. Z czasem takie wilki prawie całkowicie tracą sierść, straszliwie marzną, a rany i strupy, także w opuszkach łap uniemożliwiają im poruszanie się, a w konsekwencji zdobywanie pokarmu”.

https://www.polskiwilk.org.pl/wilk/fakty-i-mity/naturalni-wrogowie-wilkow

 

Informacja o zdarzeniu została bezwzględnie przekazana do organu sprawującego nadzór nad zwierzyną pod ścisłą ochroną gatunkową, a mianowicie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie (Wydział Spraw Terenowych w Złocieńcu). Przedstawiciele wspomnianej instytucji widząc powagę sytuacji, przybyli najszybciej jak mogli  na teren administrowany przez Nadleśnictwo Sławno. W wyniku wnikliwej wizji terenowej oraz zeznań bezpośrednich świadków  przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska stwierdzili konieczność usunięcia osobnika z populacji. Zgodnie z procedurą prawną Wójt Gminy Postomino wystąpił z wnioskiem o stosowne zezwolenie na odstrzał chorego osobnika do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ). Zezwolenie zostało wydane przez organ nadzorczy (GDOŚ) w trybie natychmiastowym. Osoby uprawnione do wykonania odstrzału odnalazły  wilka padłego w sposób samoczynny po  dwóch dobach od momentu wizytacji przedstawicieli (RDOŚ). Próbki do badań zostały pobrane przez przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz przez Powiatowego Lekarza Weterynarii natomiast ciało wilka zutylizowano.

 

Nadleśnictwo Sławno czeka na wyniki badań z pobranych próbek. W momencie otrzymania analizy z pobranych próbek poinformujemy o wynikach przeprowadzonych badań.

 

Tekst: Piotr Szymański